Gdzie zamontować czujnik tlenku węgla? Czy wystarczy jeden?

ILOŚĆ i ZALECANE MIEJSCA INSTALACJI CZUJNIKÓW TLENKU WĘGLA

Aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo domowników, zaleca się zainstalowanie czujników CO we wszystkich pomieszczeniach, w których używane są urządzenia emitujące spaliny.
Dodatkowo czujniki CO należy zainstalować w pokojach, w których mieszkańcy spędzają większość czasu, w sypialniach i na każdym piętrze domu.

Jeżeli w domu mamy więcej niż jedno urządzenie emitujące spaliny i posiadamy ograniczoną liczbę czujników tlenku węgla, przy wyborze miejsca instalacji należy wziąć pod uwagą poniższe zalecenia:

– czujniki CO należy zamontować w pomieszczeniach, w których są urządzenia z otwartą komorą spalania (tzn. bez odprowadzania spalin np. biokominki, piecyki naftowe, olejowe nagrzewnice powietrza) lub zamkniętą komorą spalania (tzn. z odprowadzeniem spalin do komina);

–  czujnik CO należy umieścić w pomieszczeniu, w którym mieszkańcy spędzają większość czasu (np. w salonie lub pokoju dziennym);

W przypadku urządzeń z otwartą lub zamkniętą komorą spania, czujnik CO powinien być zainstalowany, w każdym pomieszczeniu przez które przechodzi przewód kominowy.

Jeżeli urządzenie spalające paliwo znajduje się w pomieszczeniu normalnie nieużywanym np. w kotłowni, czujnik CO należy umieścić tuż poza tym pomieszczeniem, tak aby sygnał był lepiej słyszalny.
Alternatywnie w pomieszczeniu takim można zamontować czujnik CO z opcją bezprzewodowego połączenia z innymi czujnikami lub czujnik CO typu A, który ma wyjście umożliwiające podłączenie sygnalizatora zewnętrznego.

 

Autor tekstu: Norbert Jackowicz, Aisko Sp. J.