Czy jesteś w grupie ryzyka zatrucia czadem?

KIEDY JESTEŚMY NARAŻENI NA DZIAŁANIE TLENKU WĘGLA?

Tlenek węgla powstaje w wyniku niepełnego spalania, takich paliw jak: gaz, olej, benzyna, nafta, propan, drewno, węgiel, olej napędowy, spowodowanego brakiem odpowiedniej ilości tlenu.

Najczęstszymi źródłami tlenku węgla są:

1. Nieprawidłowo zamontowane, rozregulowane lub niewłaściwie użytkowane gazowe urządzenia do podgrzewania wody – zwane popularnie „junkersami” lub „piecykami gazowymi” – gdy posiadamy taki podgrzewacz jesteśmy w grupie ogromnego ryzyka. Szczególnie gdy posiadamy go w łazience!
2. Przenośne gazowe / naftowe ogrzewacze pomieszczeń:
3. Kominki, bio-kominki,
4. Piece kaflowe, kuchnie,
5. Zablokowane lub nieszczelne przewody kominowe,
6. Grille na gaz i węgiel użytkowane w zamkniętym pomieszczeniu,
7. Samochód pozostawiony z uruchomionym silnikiem w przydomowym garażu.

GDY MIESZKAMY W DOMU JEDNORODZINNYM

W domu w czujniki tlenku węgla warto zainwestować, gdy mamy w nim chociaż jedno z wyżej wymienionych urządzeń, czyli….  praktycznie zawsze.
Tylko w przypadku, gdy nie mamy ww. urządzeń możliwość emisji tlenku węgla jest minimalna, ale nawet w takim przypadku można pomyśleć – dla 100% pewności – o montażu chociażby jednej sztuki.

 

GDY MIESZKAMY W DOMU WIELORODZINNYM (NP. W BLOKU)

Gdy mieszkamy w bloku nawet, gdy nie mamy w mieszkaniu żadnego z ww. urządzeń lepiej jest się zaopatrzyć w czujnik czadu.
Wielokrotnie mieliśmy do czynienia z sytuacją, że źródłem tlenku węgla  był piecyk podłączony np. przez sąsiada do pionu wentylacyjnego lub następowało cofnięcie spalin przez kratki wentylacyjne, co może skończyć się tragicznie dla niewinnych mieszkańców innych lokali.

 

Autor tekstu: Norbert Jackowicz, Aisko Sp. J.