Nie bądź następny

Nie bądź następny

Co roku w Polsce dochodzi nawet do pięciu tysięcy incydentów z tlenkiem węgla. Podczas kąpieli „cichy zabójca” w ułamku sekundy, bez ostrzeżenia, wyłącza mózg ofiary. Gdy dojdzie do zatrucia tylko ogromne szczęście jest w stanie sprawić, że ofiara może przeżyć i cieszyć się zdrowiem. Wielu ludziom go zabrakło.

Pomimo licznych kampanii temat wciąż jest bagatelizowany – przynajmniej do czasu, aż dojdzie do kolejnej tragedii. Wtedy nadchodzi opamiętanie, jednak najczęściej jest już za późno. Stracić życie może każdy. Może to być ktoś z Twojej rodziny, Twój znajomy lub sąsiad – we własnym domu.

Wyeliminujmy problem z naszego społeczeństwa. Nie dopuszczajmy do kolejnych niepotrzebnych ofiar, bo było ich już zbyt wiele.

 

ZOBACZ, CZY JESTEŚ W GRUPIE RYZYKA

Czadowe filmy

Czadowe filmy

Czadowy Film

Czad uderza nagle, gwałtownie i bez ostrzeżenia. „Czadowy Film” to prawdziwa „relacja z podłogi” osoby zaczadzonej i zobrazowanie stanu, w którym się znajduje. Mózg jest oszołomiony, ciało nie reaguje. Film powstał na bazie doświadczeń autora i innych zebranych przez niego historii. Nie bądź bohaterem kolejnej części.

Czadowy Dokument, czyli poleciałem na Ibizę

Pracownik Polskiej Akademii Nauk, podróżnik, informatyk, instruktorka tańca – cztery różne osoby, cztery różne historie. Jeden wspólny mianownik – zatrucie czadem i ocalenie. Każdy z nich ma swoją historię i przemyślenia, którymi podzielili się przed kamerą. Minidokument ku przestrodze.

Jak się zabezpieczyć

Jak się zabezpieczyć

Poniżej znajdziesz garść informacji o tlenku węgla i porad jak zmniejszyć ryzyko jego zatruciem

Świeże powietrze

Najważniejsze jest dostarczanie świeżego powietrza do mieszkania – czad powstaje poprzez brak tlenu do spalania. Zbyt szczelne okna, brak drożności wentylacji i przepływu powietrza sprawiają, że Twój piecyk gazowy przestaje działać prawidłowo i wydajnie spalać materiał, a zamienia się w bombę z opóźnionym zapłonem. Wietrz swoje mieszkanie nawet zimą, dostarczaj do niego świeżego powietrza.

Regularne kontrole

Zaprzyjaźnij się ze swoim gazownikiem i kominiarzem. Regularnie sprawdzaj zarówno piec, jak i drożność kratek wentylacyjnych. Awaria pieca gazowego to równie częsta przyczyna zaczadzeń.    Sprawdź wielkość kratki nawiewnej w drzwiach łazienki.

Nie uszczelniaj okien

Jeśli masz gazowe urządzenie z otwartą komorą spalania – nie uszczelniaj okien. Większość ludzi chcąc oszczędzić na ogrzewaniu zamyka okna, wymienia uszczelki i izoluje nawiewniki – to błąd. Parę złotych oszczędności na ogrzewaniu nie jest wartych Twojego życia.

Zgaś silnik w garażu

Jeśli posiadasz garaż, nie rozgrzewaj w nim silnika swojego samochodu oraz nie przebywaj w nim, gdy silnik pojazdu jest włączony, a drzwi do garażu zamknięte – narażasz się na olbrzymie niebezpieczeństwo zatrucia i śmierci.

Kup czujkę tlenku węgla

Ceny tych lepszych wahają się od 100 do 200 złotych i są to pieniądze, które mogą uratować życie Twoje lub Twoich najbliższych. Ostrzegą Cię, gdy tylko tlenek węgla zacznie się ulatniać – zyskasz czas na reakcję. Nawet, gdy masz gorszy miesiąc i mnóstwo wydatków, kup czujkę – nieboszczykom niepotrzebne są oszczędności.

 

Zapoznaj się z informacjami, na co zwracać uwagę przy wyborze czujki tlenku węgla.

 

Gdzie montować czujkę? Czy wystarczy jedna?

 

Z drugiej strony – gdzie nie montować czujki?

 

Dla pewności sprawdź, czy Twoja czujka nie jest na liście wadliwych czujek RAPEX – może nie działać poprawnie!

 

Czujka za 2$ z AliExpress nie daje Ci żadnej gwarancji bezpieczeństwa. Kupuj czujki renomowanych producentów.

Poprawne palenie w piecu

Jeśli posiadasz w domu piec na paliwo stałe, koniecznie zacznij palić w nim „od góry”. Jak to zrobić dowiesz się np. z tego filmu.

Zatrucie

Zatrucie

Jeśli zdążysz poczuć objawy zatrucia czadem, takie jak zawroty głowy, duszności, kołatanie serca czy nudności – nie bagatelizuj tego! Nawet jeśli wydaje Ci się, że czujesz się nieźle. Twój stan może być gorszy niż Ci się wydaje, a Twój mózg jest właśnie na lekkim „haju”. Możliwe również, że podtruwasz się regularnie mniejszymi dawkami, które niszczą Twoje zdrowie.

Wywietrz i opuść mieszkanie. Wezwij pomoc lub udaj się do najbliższego szpitala. Wykonaj badania, aby sprawdzić swój stan zdrowia.  Potem zabezpiecz swoje mieszkanie zgodnie z instrukcją zawartą w dziale „Jak się zabezpieczyć”.

Nie ufaj osobie, która jest podtruta.  Taka osoba mimo fatalnego stanu i konieczności natychmiastowej pomocy może twierdzić, że nic jej nie jest! Otwórzcie szybko okna, drzwi i ewakuujcie się. Natychmiast dzwońcie na pogotowie. Ono również przekaże sprawę straży pożarnej. Pamiętaj, że na działanie czadu niezwykle wrażliwe są dzieci, kobiety w ciąży i osoby starsze.

Jeśli znajdujesz osobę nieprzytomną np. w wannie, na podłodze w łazience, lub w innym miejscu, w którym mogła zatruć się czadem – natychmiast ewakuuj ją i siebie z miejsca stężenia tlenku węgla, dostańcie się tam, gdzie znajduje się świeże powietrze. Dzwoń po pogotowie. Jeśli poszkodowany nie oddycha, rozpocznij resuscytację – 30 uciśnięć klatki piersiowej na dwa wdechy – kontynuuj do przybycia służb. Spróbuj nawiązać i utrzymać kontakt aż do przekazania osoby ratownikom.

W wyniku zatrucia czadem może dojść do hipotermii. Należy ogrzać poszkodowanego, np. kocem i nie dopuszczać do wychłodzenia organizmu.

Jeśli obudzisz się nagle samotnie na podłodze lub np. w wannie, Twoje ciało nie będzie chciało reagować, a mózg będzie znajdować się w półśnie, próbując Ci wmówić, że wszystko jest ok – nie słuchaj go! Jesteś poważnie zatruty czadem i albo stąd wyjdziesz albo znajdą Cię za jakiś czas w tym miejscu bez oznak życia. Będziesz „różowym trupem”, bo taki kolor nabierze Twoje ciało po zgonie.

Walcz. Spróbuj się skoncentrować na wstaniu, złap się czegoś solidnego i użyj wszelkich sił, aby się podnieść. Całkowicie skup się na odzyskaniu równowagi i opuszczeniu pułapki. Nie będzie łatwo, ale im szybciej zdasz sobie sprawę ze swojego tragicznego położenia, tym większe są Twoje szanse na przeżycie. Po wydostaniu się z budynku natychmiast wezwij pomoc.

Jeżeli nie jesteś w stanie wstać ani opuścić mieszkania – zaalarmuj innych! Spróbuj dobyć telefonu i wybrać numer ratunkowy. Jeśli nie masz pod ręką telefonu a jesteś w stanie krzyczeć wzywaj pomocy. Jeśli nie jesteś w stanie krzyczeć rób tyle hałasu na ile to możliwe aby zaalarmować innych!

Aktualności

Aktualności

23 marca 2019

Kolejna ofiara – 17 latka

Kolejna ofiara – 17 lat Doszły nas dziś kolejne smutne wiadomości – znów nie udało się powstrzymać śmierci od czadu. Ofiarą młoda dziewczyna – zaledwie 17 lat, całe życie przed nią, niestety nie udało się przeżyć spotkania z CO. Artykuł Jeśli jeszcze nie macie czujek nie dbacie o swoje bezpieczeństwo…

11 marca 2019

Nie żyje 11-letnie dziecko – informacja z lutego

Tragedia w Policach 7 lutego premierę mają nasze filmy ostrzegające o czadzie i strona www. Tydzień później ojciec znajduje zaczadzoną 11-letnią córkę w łazience. Sprawa zupełnie nam umknęła, a jest wstrząsająca. I niestety – częsta. Artykuł

3 marca 2019

Wasze historie – ku przestrodze #2

Jakiś czas temu, na jedno z organizowanych przeze mnie wydarzeń niezwiązanych z czadem, przyszła pewna młoda dziewczyna, która podeszła do mnie po wydarzeniu i opowiedziała historię swojego Ś.p. chłopaka, który równo rok wcześniej zmarł w łazience przy okazji dziękując za to, że nagłaśniamy problem. Rozmowa ta wywarła na mnie olbrzymie…

Od pomysłodawcy

Od pomysłodawcy

Nazywam się Andrzej Frat, jestem filmowcem ze Śląska. 15 stycznia 2018 roku w środku nocy przeszedłem ostre zatrucie tlenkiem węgla podczas kąpieli. Tylko przypadek sprawił, że żyję – wypadłem z wanny i upadłem twarzą w kierunku kratki wentylacyjnej w drzwiach mojej łazienki. Podczas trzech godzin, które spędziłem na zalanej podłodze w swojej łazience naprzemiennie z utratą przytomności miewałem różne stany, które ukazałem w „Czadowym Filmie”. Ostatecznie, pomimo częściowego braku kontroli nad własnym ciałem i zwodniczej błogości umysłu, jaki wywołuje czad, wydostałem się z łazienki i wraz z narzeczoną wezwaliśmy pomoc.

Spędziłem trzy godziny, wystawiony na działanie tlenku węgla, a jego stężenie w mojej krwi doszło do 28 procent. Miałem dużo szczęścia, że przeżyłem i mogę dzisiaj pisać te słowa. Niestety nie wszyscy mają go tyle co ja. Podczas zbierania materiałów do filmów w ramach kampanii „Obudź Czujność” spotkałem się z wieloma tragediami. Poznałem młodego naukowca, który po wypadku jest przykuty do łóżka. Poznałem ojca, który stracił swoje kilkuletnie dziecko w wannie.

Możemy niemal całkowicie wyeliminować problem zatruć tlenkiem węgla z naszych mieszkań. Zacznij od zabezpieczenia siebie i swojej rodziny. Potem przekaż temat dalej. Niech ten rok, będzie ostatnim rokiem, gdzie tlenek węgla zebrał krwawe żniwo.

O moim wypadku i genezie pomysłu można posłuchać w rozmowie z Dariuszem Bromboszem z Radio ESKA

Wsparli nas

Wsparli nas

Wiele osób i firm pomagało w tworzeniu naszej kampani społecznej. To ich zaangażowanie i pomoc przyczyniły się do jej powstania.

Mówili o nas

Mówili o nas

Wiele osób i firm pomagało w tworzeniu naszej kampani społecznej. To ich zaangażowanie i pomoc przyczyniły się do jej powstania.